Що таке рекрутинг?

Що таке підбору персоналу простими словами

Понад 12 років на ринку. Працюємо з провідними компаніями України

Рекрутинг це більше, ніж просто набір співробітників

Рекрутинг що це? Це мистецтво знаходити і залучати кандидатів, які не тільки володіють потрібними навичками, а й поділяють цінності та культуру компанії. Рекрутмент це процес, який сприяє не тільки заповненню вакансій, а й довгостроковому успіху організації.

Рекрутинг це не просто процес пошуку і найму нових співробітників. Щоб зрозуміти, що таке рекрутинг, потрібно розглянути його з ширшої перспективи. Рекрутинг це, простими словами, комплексний підхід до формування команди, який охоплює аналіз потреб компанії, розробку стратегії пошуку талантів і створення позитивного іміджу роботодавця. Коли говорять про рекрутмент, важливо розуміти, що це не тільки підбір персоналу, а й утримання співробітників, їхня адаптація та розвиток.

Як рекрутингові компанії допомагають знайти ідеального кандидата

Рекрутингові компанії відіграють ключову роль у процесі підбору персоналу, забезпечуючи високу ефективність і якість найму. Щоб легко зрозуміти, що таке рекрутингова компанія, просто уявіть організацію, що спеціалізується на пошуку, відборі та залученні кваліфікованих кандидатів для своїх клієнтів. Рекрутингова компанія це не просто посередник, а професійний партнер, який допомагає роботодавцям заощадити час і ресурси, а також знайти ідеальних співробітників.

Однією з головних переваг співпраці з рекрутинговими компаніями є їхня велика мережа контактів і глибоке розуміння ринку праці. Ці компанії мають доступ до великого пулу кандидатів, що значно збільшує шанси на успішний найм. Крім того, рекрутингові компанії використовують сучасні технології та методології для оцінки кандидатів, що дає змогу мінімізувати ризики та підвищити точність відбору.

Особливо вигідно працювати з агентством, відомим своїм індивідуальним підходом і високим рівнем професіоналізму. Експерти Best Heads ретельно аналізують потреби клієнтів і підбирають кандидатів, які ідеально відповідають як професійним вимогам, так і корпоративній культурі. Співпраця з такою агенцією забезпечує швидкий і якісний підбір персоналу, що сприяє довгостроковому успіху та розвитку бізнесу.

Етапи рекрутингу

Етапи рекрутингу є фундаментальною складовою процесу підбору персоналу, забезпечуючи системний підхід до пошуку і найму співробітників. Рекрутингові компанії та внутрішні HR-відділи дотримуються цих етапів для досягнення найкращих результатів.

 • Аналіз потреби в наймі: На цьому етапі компанії визначають необхідність у нових співробітниках. Аналізується поточне робоче навантаження, виявляються дефіцити і прогнозуються майбутні потреби. Це допомагає сформувати чітке розуміння, які фахівці потрібні і чому.
 • Опис вакансії: Тут створюється деталізований опис посади, що включає основні обов’язки, вимоги та умови роботи. Точний і привабливий текст вакансії відіграє ключову роль у залученні відповідних кандидатів.
 • Пошук кандидатів: На цьому етапі рекрутингові компанії та HR-фахівці використовують різні канали для пошуку потенційних співробітників. Це може включати розміщення оголошень на job-сайтах, використання соціальних мереж і професійних платформ, а також прямий пошук кандидатів.
 • Відбір кандидатів: Після отримання резюме починається етап відсіву невідповідних претендентів. Проводиться попередній відбір на основі резюме та супровідних листів, після чого найперспективніші кандидати проходять подальшу оцінку.
 • Проведення співбесід: Це один із найважливіших етапів підбору персоналу. Співбесіди дають змогу глибше оцінити професійні навички, особисті якості та мотивацію кандидатів. На цьому етапі можуть бути проведені різні види інтерв’ю, включно з телефонними, відеоконференціями та особистими зустрічами.
 • Ухвалення рішення і пропозиція роботи: На підставі зібраної інформації ухвалюється рішення про вибір найкращого кандидата. Йому робиться офіційна пропозиція про роботу, обговорюються умови працевлаштування та підписується трудовий договір.
 • Адаптація нового співробітника: Останній, але не менш важливий етап рекрутменту. Новому співробітнику допомагають влитися в колектив і зрозуміти свої обов’язки. Ефективна адаптація сприяє швидкому включенню в робочий процес і знижує ризик плинності кадрів.

Усі етапи підбору персоналу включають безліч тонкощів і нюансів, від аналізу потреби в наймі до адаптації нового співробітника. Дотримання цих етапів дає змогу компаніям ефективно знаходити і залучати таланти, що є ключовим фактором успіху в сучасному бізнесі.

Види рекрутингу

Види рекрутингу варіюються залежно від цілей і вимог компанії, а також від специфіки посад, на які проводиться набір. Кожен метод має свої особливості і застосовується в різних ситуаціях, забезпечуючи максимальну ефективність підбору персоналу.Види рекрутингуВиди рекрутингу варіюються залежно від цілей і вимог компанії, а також від специфіки посад, на які проводиться набір. Кожен метод має свої особливості та застосовується в різних ситуаціях, забезпечуючи максимальну ефективність підбору персоналу.

 • Внутрішній рекрутинг: Цей вид рекрутингу орієнтований на пошук кандидатів серед поточних співробітників компанії. Переваги внутрішнього рекрутингу включають знання корпоративної культури і швидкий процес адаптації. Наприклад, на посади менеджера проєкту або начальника відділу часто шукають співробітників усередині компанії, щоб підтримувати спадкоємність та використовувати вже накопичений досвід.
 • Зовнішній рекрутинг передбачає залучення кандидатів із зовнішніх джерел. Цей метод рекрутингу охоплює розміщення вакансій на різних платформах, співпрацю з рекрутинговими агентствами та використання соціальних мереж. Наприклад, вакансії програмістів, дизайнерів або маркетологів часто розміщуються на спеціалізованих сайтах та в професійних спільнотах для пошуку нових талантів.
 • Масовий рекрутинг (мас підбір) спрямований на швидке заповнення великої кількості вакансій. Це особливо актуально для компаній, які розширюють свої операції або запускають нові проекти. Наприклад, компанії, що відкривають нові call-центри або склади, потребують великої кількості операторів або складських працівників. Масовий рекрутинг вимагає чіткої організації та використання автоматизованих систем для обробки великого потоку резюме.
 • Хедхантинг: Цей метод рекрутингу спрямований на залучення висококваліфікованих фахівців, які вже працюють в інших компаніях. Хедхантери активно шукають і переманюють найкращих професіоналів на ринку праці. Наприклад, для посад головного інженера або фінансового директора можуть застосовуватися хедхантинг, щоб залучити досвідчених спеціалістів з унікальними навичками. Особливість хедхантингу полягає в персоналізованому підході та глибокому знанні ринку.
 • Executive search, або пошук керівників вищої ланки, зосереджений на підборі топ-менеджерів і ключових керівників. Цей метод рекрутингу вимагає ретельного аналізу професійного досвіду та особистих якостей кандидатів. Наприклад, для позицій генерального директора або віцепрезидента з продажу компанії, що займаються executive search, використовують свої великі мережі контактів і конфіденційні методи пошуку.
 • Підбір керівників: Цей вид рекрутингу фокусується на наймі керівників середньої та вищої ланки. Підбір керівників включає оцінку управлінських навичок, лідерських якостей і стратегічного мислення. Наприклад, на посаді директора з персоналу або керівника IT-відділу важливі як професійна репутація, так і відповідність корпоративній культурі компанії.

Методи рекрутингу різноманітні й кожен із них має свої переваги залежно від цілей компанії. Класичний рекрутинг і кадровий рекрутинг, як і інші види рекрутингу, відіграють важливу роль в успішному підборі персоналу. Розуміння особливостей кожного методу дозволяє ефективно знаходити та залучати таланти, забезпечуючи сталий розвиток бізнесу.

Найкращі джерела пошуку кандидатів для компаній

Під час рекрутингу персоналу компанії використовують різні джерела пошуку кандидатів, щоб знайти найкращих співробітників. Різні джерела пошуку персоналу мають свої особливості та тонкощі, що дає змогу компаніям адаптувати стратегії підбору під конкретні потреби.

Реферальний рекрутинг
Цей метод заснований на рекомендаціях поточних співробітників. Реферальний рекрутинг часто дає чудові результати, оскільки співробітники рекомендують знайомих, чиї професійні та особисті якості їм відомі. Це джерело пошуку кандидатів підвищує ймовірність найму надійних і перевірених фахівців.

Job-сайти з пошуку роботи
Спеціалізовані сайти, такі як Workua, rabotaua і jooble, є одними з найпопулярніших джерел пошуку персоналу. Ці платформи дають змогу швидко розмістити вакансії та отримувати відгуки від безлічі претендентів. Job-сайти також надають інструменти для фільтрації та відбору кандидатів за різними критеріями.

За останні кілька років ефективність джоб-сайтів значно знизилася. Дефіцит кадрів змушує компанії використовувати «гарячі вакансії» і тим самим роблячи розміщення звичайної вакансії практично марним. Активний пошук кандидатів по базах ще працює, але теж з меншою ефективністю, через ринковий голод і дефіцит кадрів на ринку

Соціальні мережі
LinkedIn та Facebook активно використовуються для рекрутингу персоналу. Соціальні мережі дають змогу не тільки публікувати вакансії, а й активно шукати та залучати кандидатів, вивчаючи їхні професійні профілі та досягнення. Це джерело пошуку персоналу особливо корисне для пошуку фахівців в IT і креативних індустріях.

На жаль, далеко не кожну вакансію можна закрити, використовуючи той самий LinkedIn або Facebook, але пошукати своїх кандидатів у соцмережах однозначно варто

Сайт компанії
Розділ «Кар’єра» на офіційному сайті компанії є важливим джерелом пошуку кандидатів. Потенційні співробітники можуть дізнатися про компанію, її цінності та відкриті вакансії. Цей метод залучає кандидатів, уже зацікавлених у роботі в конкретній організації, що підвищує якість відгуків.

Розділ «Вакансії» на сайті буде ефективний тільки за умови активного піару і просування вашого сайту

Ярмарки вакансій та кар’єрні заходи
Ці заходи надають чудову можливість для прямого спілкування з потенційними кандидатами. Компанії можуть представити свої вакансії, відповісти на запитання та провести первинні інтерв’ю на місці. Ярмарки вакансій та кар’єрні заходи особливо ефективні для найму молодих спеціалістів і випускників.

Рекрутингові агентства та консалтингові компанії
Ці професійні організації спеціалізуються на пошуку та підборі персоналу для інших компаній. Рекрутингові агентства та консалтингові компанії мають великі бази даних кандидатів і використовують перевірені методи добору, що дає їм змогу знаходити відповідних фахівців швидко й ефективно.

Курси, університети та освітні установи
Співпраця з навчальними закладами та професійними курсами допомагає компаніям залучати молодих спеціалістів і стажерів. Програми стажувань та партнерства з університетами дають змогу оцінити потенційних співробітників ще на етапі навчання, що полегшує їх подальший найм.

Ці джерела пошуку кандидатів забезпечують широкий спектр можливостей для компаній, які прагнуть знайти найкращих співробітників. Використання різноманітних каналів і адаптація стратегій під конкретні вимоги дозволяють значно підвищити ефективність рекрутингу персоналу.

Корисні поради для ефективного підбору персоналу

Фільтрація вимог — що важливо, а що бажано
Під час підбору персоналу важливо чітко розрізняти обов’язкові та бажані вимоги до кандидата. Надмірно суворі критерії можуть обмежити коло потенційних претендентів і, відповідно, збільшити тривалість пошуку. Наприклад, вимога досвіду роботи в конкретній галузі може бути обов’язковою, а знання певного програмного забезпечення — бажаною. Пам’ятайте, що вимоги впливають на рівень кандидата та його зарплату.

Підготуйте систему мотивації та запитання до кандидата заздалегідь
Щоб процес рекрутменту був ефективним, важливо заздалегідь підготувати систему мотивації та запитання для співбесід. Добре розроблена система мотивації допоможе залучити кандидатів і утримати їх на тривалий термін. Запитання для інтерв’ю мають бути ретельно продумані, щоб розкрити не тільки професійні навички, а й особисті якості претендента.

Відстежуйте вашу репутацію та бренд роботодавця
У сучасному світі репутація компанії та її бренд роботодавця відіграють ключову роль у рекрутингу. Потенційні кандидати часто досліджують інформацію про компанію перед тим, як відгукнутися і надіслати своє резюме. Позитивні відгуки співробітників, активна участь у соціальних мережах і наявність корпоративного блогу можуть значно підвищити привабливість компанії на ринку праці.

Будьте гнучкими та адаптивними — ринок постійно змінюється.
Успішний підбір персоналу вимагає гнучкості та адаптації до мінливих умов ринку. Намагайтеся переходити в онлайн, щоб розширити пул кандидатів. знизити витрати на рекрутмент і фонд оплати праці. Онлайн-інтерв’ю з кандидатами з інших регіонів дають змогу охопити більшу кількість претендентів без значних витрат.

Намагайтеся утримувати персонал — частіше робіть перегляд зарплати
Ефективний рекрутмент не закінчується на етапі найму. Утримання персоналу — це ключовий аспект успішного управління кадрами. Регулярний перегляд зарплати та умов праці допомагає зберігати мотивацію співробітників і знижує ризик плинності кадрів. Рекрутингові компанії часто рекомендують проводити опитування задоволеності співробітників і впроваджувати програми з розвитку та навчання персоналу.